FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDP75N08A
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDP75N08A
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2087
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 75 V 75A (Tc) 137W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr onsemi
Series UniFET™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11mOhm @ 37.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 104 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4468 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 137W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
Base Product Number FDP75
N-Channel 75 V 75A (Tc) 137W (Tc) Through Hole TO-220-3