FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDPF12N35
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDPF12N35
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3084
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 350 V 12A (Tc) 31.3W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series UniFET™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 350 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 380mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1110 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 31.3W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-220-3 Full Pack
N-Channel 350 V 12A (Tc) 31.3W (Tc) Through Hole TO-220F-3