FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDPF17N45T
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDPF17N45T
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Stock: 1890
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 450 V 17A (Tc) Through Hole TO-220F-3
Parameters
Mfr onsemi
Series UniFET™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 450 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 300mOhm @ 8.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2110 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number FDPF1
N-Channel 450 V 17A (Tc) Through Hole TO-220F-3