FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDPF18N50
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDPF18N50
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 18A (Tc) 38.5W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Parameters
Mfr onsemi
Series UniFET™
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 265mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 60 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2860 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 38.5W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number FDPF18
N-Channel 500 V 18A (Tc) 38.5W (Tc) Through Hole TO-220F-3