FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDPF20N50
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDPF20N50
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 925
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 20A (Tc) 38.5W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Parameters
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220F-3
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number FDPF20
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 230mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 59.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3120 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 38.5W (Tc)
N-Channel 500 V 20A (Tc) 38.5W (Tc) Through Hole TO-220F-3