Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDPF390N15A
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDPF390N15A
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Stock: 70
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 150 V 15A (Tc) 22W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Parameters
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1285 pF @ 75 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 22W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220F-3
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Mfr Fairchild Semiconductor
Series -
Package Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18.6 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
N-Channel 150 V 15A (Tc) 22W (Tc) Through Hole TO-220F-3