FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDPF4D5N10C
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDPF4D5N10C
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 948
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 128A (Tc) 2.4W (Ta), 37.5W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Parameters
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 128A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 310µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5065 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.4W (Ta), 37.5W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number FDPF4
N-Channel 100 V 128A (Tc) 2.4W (Ta), 37.5W (Tc) Through Hole TO-220F-3