Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FDT1600N10ALZ
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FDT1600N10ALZ
  • Package: TO-261-4, TO-261AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 5.6A (Tc) 10.42W (Tc) Surface Mount SOT-223-4
Parameters
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 2.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3.77 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 225 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 10.42W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-223-4
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Base Product Number FDT1600
N-Channel 100 V 5.6A (Tc) 10.42W (Tc) Surface Mount SOT-223-4