Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FJ3P02100L
  • Manufacturer: Panasonic Electronic Components
  • Product NO: FJ3P02100L
  • Package: 3-SMD, Non-Standard
  • Stock: 6
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 20 V 4.4A (Ta) Surface Mount 3-PMCP
Parameters
Mfr Panasonic Electronic Components
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.4A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12.5mOhm @ 3.7A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.05V @ 1mA
Vgs (Max) ±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3000 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 3-PMCP
Package / Case 3-SMD, Non-Standard
P-Channel 20 V 4.4A (Ta) Surface Mount 3-PMCP