Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FJY3007R
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FJY3007R
  • Package: SC-89, SOT-490
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6145
  • Bulk purchase price:
  • Description: Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) NPN - Pre-Biased 50 V 100 mA 250 MHz 200 mW Surface Mount SC-89-3
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Transistor Type NPN - Pre-Biased
Current - Collector (Ic) (Max) 100 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50 V
Resistor - Base (R1) 22 kOhms
Resistor - Emitter Base (R2) 47 kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 68 @ 5mA, 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 300mV @ 500µA, 10mA
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
Frequency - Transition 250 MHz
Power - Max 200 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-89, SOT-490
Supplier Device Package SC-89-3
Base Product Number FJY300
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) NPN - Pre-Biased 50 V 100 mA 250 MHz 200 mW Surface Mount SC-89-3