Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQA19N20L
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQA19N20L
  • Package: TO-3P-3, SC-65-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7800
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 25A (Tc) 190W (Tc) Through Hole TO-3P
Parameters
Mfr onsemi
Series QFET®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 140mOhm @ 12.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2200 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 190W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-3P
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Base Product Number FQA1
N-Channel 200 V 25A (Tc) 190W (Tc) Through Hole TO-3P