FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQA33N10
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQA33N10
  • Package: TO-3P-3, SC-65-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8130
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 36A (Tc) 163W (Tc) Through Hole TO-3P
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 36A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 52mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 51 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1500 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 163W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Base Product Number FQA3
N-Channel 100 V 36A (Tc) 163W (Tc) Through Hole TO-3P