FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQA34N25
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQA34N25
  • Package: TO-3P-3, SC-65-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5507
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 250 V 34A (Tc) 245W (Tc) Through Hole TO-3P
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series -
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 34A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 85mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2750 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 245W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
N-Channel 250 V 34A (Tc) 245W (Tc) Through Hole TO-3P