FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQA35N40
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQA35N40
  • Package: TO-3P-3, SC-65-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1491
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 400 V 35A (Tc) 310W (Tc) Through Hole TO-3P
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 105mOhm @ 17.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 140 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5600 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 310W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-3P
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Base Product Number FQA3
N-Channel 400 V 35A (Tc) 310W (Tc) Through Hole TO-3P