FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQA38N30
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQA38N30
  • Package: TO-3P-3, SC-65-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6731
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 300 V 38.4A (Tc) 290W (Tc) Through Hole TO-3P
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series QFET®
Package Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 38.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 85mOhm @ 19.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 120 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4400 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 290W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Base Product Number FQA3
N-Channel 300 V 38.4A (Tc) 290W (Tc) Through Hole TO-3P