FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQA48N20
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQA48N20
  • Package: TO-3P-3, SC-65-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9160
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 48A (Tc) 280W (Tc) Through Hole TO-3P
Parameters
Mfr onsemi
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 48A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 50mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 130 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 280W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-3P
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Base Product Number FQA4
N-Channel 200 V 48A (Tc) 280W (Tc) Through Hole TO-3P