Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQAF16N25
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQAF16N25
  • Package: TO-3P-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1100
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 250 V 12.4A (Tc) 85W (Tc) Through Hole TO-3PF
Parameters
Mfr onsemi
Series QFET®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 230mOhm @ 6.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1200 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 85W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-3PF
Package / Case TO-3P-3 Full Pack
Base Product Number FQAF1
N-Channel 250 V 12.4A (Tc) 85W (Tc) Through Hole TO-3PF