FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQAF17P10
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQAF17P10
  • Package: TO-3P-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2434
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 100 V 12.4A (Tc) 56W (Tc) Through Hole TO-3PF
Parameters
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1100 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 56W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-3P-3 Full Pack
Mfr Fairchild Semiconductor
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 6.2A, 10V
P-Channel 100 V 12.4A (Tc) 56W (Tc) Through Hole TO-3PF