FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQAF22P10
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQAF22P10
  • Package: TO-3P-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7939
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 100 V 16.6A (Tc) 70W (Tc) Through Hole TO-3PF
Parameters
Mfr onsemi
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 125mOhm @ 8.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1500 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 70W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-3PF
Package / Case TO-3P-3 Full Pack
Base Product Number FQAF2
P-Channel 100 V 16.6A (Tc) 70W (Tc) Through Hole TO-3PF