FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQAF34N25
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQAF34N25
  • Package: TO-3P-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6817
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 250 V 21.7A (Tc) 100W (Tc) Through Hole TO-3PF
Parameters
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 85mOhm @ 10.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2750 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 100W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-3PF
Package / Case TO-3P-3 Full Pack
Base Product Number FQAF3
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21.7A (Tc)
N-Channel 250 V 21.7A (Tc) 100W (Tc) Through Hole TO-3PF