FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQAF5N90
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQAF5N90
  • Package: TO-3P-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7093
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 900 V 4.1A (Tc) 90W (Tc) Through Hole TO-3PF
Parameters
Mfr onsemi
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.3Ohm @ 2.05A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1550 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 90W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-3PF
Package / Case TO-3P-3 Full Pack
Base Product Number FQAF5
N-Channel 900 V 4.1A (Tc) 90W (Tc) Through Hole TO-3PF