FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQAF9P25
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQAF9P25
  • Package: TO-3P-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8962
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 250 V 7.1A (Tc) 70W (Tc) Through Hole TO-3PF
Parameters
Mfr onsemi
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 620mOhm @ 3.55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1180 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 70W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-3PF
Package / Case TO-3P-3 Full Pack
Base Product Number FQAF9
P-Channel 250 V 7.1A (Tc) 70W (Tc) Through Hole TO-3PF