FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQB4N25TM
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQB4N25TM
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6974
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 250 V 3.6A (Tc) 3.13W (Ta), 52W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263)
Parameters
Series QFET®
Package Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.75Ohm @ 1.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5.6 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 200 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.13W (Ta), 52W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D²PAK (TO-263)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number FQB4
Mfr onsemi
N-Channel 250 V 3.6A (Tc) 3.13W (Ta), 52W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263)