Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQB65N06TM
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQB65N06TM
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8978
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 65A (Tc) 3.75W (Ta), 150W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263)
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series QFET®
Package Bulk
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 65A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 32.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 65 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2410 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.75W (Ta), 150W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK (TO-263)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
N-Channel 60 V 65A (Tc) 3.75W (Ta), 150W (Tc) Surface Mount D²PAK (TO-263)