FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQD10N20LTF
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQD10N20LTF
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2183
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 7.6A (Tc) 2.5W (Ta), 51W (Tc) Surface Mount D-Pak
Parameters
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 360mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 830 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 51W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D-Pak
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number FQD1
FET Type N-Channel
N-Channel 200 V 7.6A (Tc) 2.5W (Ta), 51W (Tc) Surface Mount D-Pak