Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQD12P10TF
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQD12P10TF
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1686
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 100 V 9.4A (Tc) 2.5W (Ta), 50W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Parameters
Mfr onsemi
Series QFET®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 290mOhm @ 4.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 27 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 800 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 50W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252AA
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number FQD1
P-Channel 100 V 9.4A (Tc) 2.5W (Ta), 50W (Tc) Surface Mount TO-252AA