FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQD3N40TF
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQD3N40TF
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2842
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 400 V 2A (Tc) 2.5W (Ta), 30W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series QFET®
Package Bulk
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.4Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 230 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 30W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252, (D-Pak)
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
N-Channel 400 V 2A (Tc) 2.5W (Ta), 30W (Tc) Surface Mount TO-252AA