FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQD5N30TM
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQD5N30TM
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4378
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 300 V 4.4A (Tc) 2.5W (Ta), 45W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 900mOhm @ 2.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 430 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 45W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
N-Channel 300 V 4.4A (Tc) 2.5W (Ta), 45W (Tc) Surface Mount TO-252AA