Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQE10N20CTU
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQE10N20CTU
  • Package: TO-225AA, TO-126-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6615
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 4A (Tc) 12.8W (Tc) Through Hole TO-126-3
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series QFET®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 360mOhm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 26 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 510 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 12.8W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-126-3
Package / Case TO-225AA, TO-126-3
N-Channel 200 V 4A (Tc) 12.8W (Tc) Through Hole TO-126-3