Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQH44N10-F133
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQH44N10-F133
  • Package: TO-247-3
  • Stock: 8553
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 48A (Tc) 180W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 48A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 39mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 62 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1800 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 180W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247
Package / Case TO-247-3
N-Channel 100 V 48A (Tc) 180W (Tc) Through Hole TO-247-3