FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQH90N15
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQH90N15
  • Package: TO-247-3
  • Stock: 4111
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 150 V 90A (Tc) 375W (Tc) Through Hole TO-247-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 285 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8700 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 375W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-247-3
Base Product Number FQH9
N-Channel 150 V 90A (Tc) 375W (Tc) Through Hole TO-247-3