FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQI10N60CTU
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQI10N60CTU
  • Package: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4789
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 9.5A (Tc) 3.13W (Ta), 156W (Tc) Through Hole I2PAK (TO-262)
Parameters
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.13W (Ta), 156W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mfr Fairchild Semiconductor
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 730mOhm @ 4.75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2040 pF @ 25 V
N-Channel 600 V 9.5A (Tc) 3.13W (Ta), 156W (Tc) Through Hole I2PAK (TO-262)