FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQI19N20CTU
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQI19N20CTU
  • Package: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Stock: 1410
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 19A (Tc) 3.13W (Ta), 139W (Tc) Through Hole I2PAK (TO-262)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 53 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1080 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.13W (Ta), 139W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number FQI1
N-Channel 200 V 19A (Tc) 3.13W (Ta), 139W (Tc) Through Hole I2PAK (TO-262)