FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQI3N40TU
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQI3N40TU
  • Package: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6846
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 400 V 2.5A (Tc) 3.13W (Ta), 55W (Tc) Through Hole I2PAK (TO-262)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.4Ohm @ 1.25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 230 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.13W (Ta), 55W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number FQI3
N-Channel 400 V 2.5A (Tc) 3.13W (Ta), 55W (Tc) Through Hole I2PAK (TO-262)