FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQI4N20LTU
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQI4N20LTU
  • Package: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7728
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 3.8A (Tc) 3.13W (Ta), 45W (Tc) Through Hole I2PAK (TO-262)
Parameters
Mfr onsemi
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.35Ohm @ 1.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5.2 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 310 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.13W (Ta), 45W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number FQI4
N-Channel 200 V 3.8A (Tc) 3.13W (Ta), 45W (Tc) Through Hole I2PAK (TO-262)