Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQNL1N50BTA
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQNL1N50BTA
  • Package: TO-226-3, TO-92-3 Long Body (Formed Leads)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9763
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 270mA (Tc) 1.5W (Tc) Through Hole TO-92-3
Parameters
Mfr onsemi
Series QFET®
Package Tape & Box (TB)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 270mA (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9Ohm @ 135mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.7V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 150 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.5W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-92-3
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 Long Body (Formed Leads)
Base Product Number FQNL1
N-Channel 500 V 270mA (Tc) 1.5W (Tc) Through Hole TO-92-3