FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQP20N06TSTU
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQP20N06TSTU
  • Package: TO-220-3
  • Stock: 4363
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 20A (Tc) 53W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Series QFET®
Package Bulk
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 60mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 590 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 53W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Package / Case TO-220-3
N-Channel 60 V 20A (Tc) 53W (Tc) Through Hole TO-220-3