FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQP32N12V2
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQP32N12V2
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2015
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 120 V 32A (Tc) 150W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 120 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 32A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 50mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 53 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1860 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
N-Channel 120 V 32A (Tc) 150W (Tc) Through Hole TO-220-3