FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQP34N20L
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQP34N20L
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4668
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 31A (Tc) 180W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3900 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 180W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
Base Product Number FQP3
Mfr onsemi
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 15.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 72 nC @ 5 V
N-Channel 200 V 31A (Tc) 180W (Tc) Through Hole TO-220-3