FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQP44N08
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQP44N08
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8860
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 80 V 44A (Tc) 127W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 34mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1430 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 127W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
N-Channel 80 V 44A (Tc) 127W (Tc) Through Hole TO-220-3