FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQP55N06
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQP55N06
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8859
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 55A (Tc) 133W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 55A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20mOhm @ 27.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 46 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1690 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 133W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Package / Case TO-220-3
N-Channel 60 V 55A (Tc) 133W (Tc) Through Hole TO-220-3