Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQP5N20L
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQP5N20L
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3983
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 4.5A (Tc) 52W (Tc) Through Hole TO-220-3
Parameters
Mfr onsemi
Series QFET®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.2Ohm @ 2.25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.2 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 325 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 52W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Package / Case TO-220-3
Base Product Number FQP5
N-Channel 200 V 4.5A (Tc) 52W (Tc) Through Hole TO-220-3