FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQPF10N60CYDTU
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQPF10N60CYDTU
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2255
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 9.5A (Tc) 50W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Parameters
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2040 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220F-3
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number FQPF1
Mfr onsemi
Series QFET®
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 730mOhm @ 4.75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57 nC @ 10 V
N-Channel 600 V 9.5A (Tc) 50W (Tc) Through Hole TO-220F-3