FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQPF13N10
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQPF13N10
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8905
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 8.7A (Tc) 30W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Parameters
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 450 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Mfr Fairchild Semiconductor
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 180mOhm @ 4.35A, 10V
N-Channel 100 V 8.7A (Tc) 30W (Tc) Through Hole TO-220F-3