FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQPF15P12
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQPF15P12
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4999
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 120 V 15A (Tc) 41W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Parameters
Mfr onsemi
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 120 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 200mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1100 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 41W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number FQPF15
P-Channel 120 V 15A (Tc) 41W (Tc) Through Hole TO-220F-3