FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQPF19N20CYDTU
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQPF19N20CYDTU
  • Package: TO-220-3 Full Pack, Formed Leads
  • Stock: 9074
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 19A (Tc) 43W (Tc) Through Hole TO-220F-3 (Y-Forming)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 53 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1080 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 43W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220F-3 (Y-Forming)
Package / Case TO-220-3 Full Pack, Formed Leads
Base Product Number FQPF1
N-Channel 200 V 19A (Tc) 43W (Tc) Through Hole TO-220F-3 (Y-Forming)