FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQPF3N40
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQPF3N40
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9088
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 400 V 1.6A (Tc) 20W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.4Ohm @ 800mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 230 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 20W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number FQPF3
N-Channel 400 V 1.6A (Tc) 20W (Tc) Through Hole TO-220F-3