Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQPF44N10
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQPF44N10
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2290
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 27A (Tc) 55W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Parameters
Mfr onsemi
Series QFET®
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 27A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 39mOhm @ 13.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 62 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1800 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 55W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220F-3
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number FQPF4
N-Channel 100 V 27A (Tc) 55W (Tc) Through Hole TO-220F-3