FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQPF45N15V2
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQPF45N15V2
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3071
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 150 V 45A (Tc) 66W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 22.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 94 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3030 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 66W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number FQPF4
N-Channel 150 V 45A (Tc) 66W (Tc) Through Hole TO-220F-3