FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQPF4N25
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQPF4N25
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5045
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 250 V 2.8A (Tc) 32W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.8A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.75Ohm @ 1.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5.6 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 200 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 32W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number FQPF4
N-Channel 250 V 2.8A (Tc) 32W (Tc) Through Hole TO-220F-3